մաթեմատիկա

Ուղիղ, հատված  և ճառագայթ

Բեկյալ, բեկյալ գծի երկարություն

Դասարանական առաջադրանքներ

1 geogebra ծրագրում պատկերիր․

  • Ուղիղ
  • Հատված 
  • Ճառագայթ 
  • Բաց բեկյալ 
  • Ինքնահատվող բեկյալ 
  • Փակ բեկյալ 

2.Կարո՞ղ են արդյոք մի կետից սկիզբ առնել մի քանի ճառագայթներ։ Ցույց տուր  geogebra ծրագրով։

3 geogebra ծրագրի օգնությամբ նշեք որևէ երկու կետ։  Ապա գծեք այդ կետերից մեկում սկզբնավորվող և մյուսով անցնող ճառագայթ։

4 Որքա՞ն է AC հատվածի երկարությունը, եթե AB=4սմ, BC=8սմ:

AB=4սմ, BC=8սմ: 8+4=12սմ

8

5 Որքա՞ն է CD հատվածի երկարությունը՝ արտահայտված սանտիմետրերով, եթե AD=125մմ, AB=15մմ, BC=90մմ:

AD=125 

AB=15

BC=90

125-15=110 

110-90=20

6 Գտնել ABCD բեկյալի երկարությունը՝ արտահայտված սանտիմետրով։ Եթե AB=40դմ, BC=60 դմ, CD =80դմ

BC=60 

CD =80

40+60+80=180

180=1800

Տնային առաջադրանքներ

1․ Քանի՞ հատված է պատկերված։ 

AB, BC, CD, AC,AD, BD

3

2 Որքա՞ն է CD հատվածի երկարությունը՝ արտահայտված դեցիմետրով, եթե AD=190սմ, AB=25սմ, BC=85սմ:

AB=25սմ, 

BC=85սմ

25+85=110

190-110=80

80սմ=8դմ

3 Գտնել ABCD բեկյալի երկարությունը՝ արտահայտված միլիմետրով։ Եթե AB=5սմ, BC=7սմ, CD =9սմ։

BC=7

CD =9 

5+7+9=21

21=210

4 Երկու մարդկանց հասակների գումարը 3մ50սմ է։ Նրանցից մեկի հասակը մյուսի հասակից մեծ է 10սմ-ով։ Որքա՞ն է նրանցից յուրաքանչյուրի հասակը։ 

3մ50=350 

350-10=340

340:2=170

170+10=180

Մաթեմատիկա

Տեքստային խնդիրներ

1 Գնացքը կայարանից դուրս եկավ ժամը 6․40-ին և տեղ հասավ նույն օրը՝ ժամը 20․15-ին։ Ինչքա՞ն ժամանակ էր գնացքը գտնվում ճանապարհին։ 

20:15-6:40=  13 ժ, 25 ր

2 Զբոսաշրջիկներն արշավը սկսել են հունիսի 13-ին՝ ժամը 12-ին, և ճանապարհին են գտնվել 8օր 19ժ։ Ամսի քանիսի՞ն են նրանք հասել որոշված վայրը։ 

Ամսի 22

3 Մի ձմերուկի զանգվածը 4կգ 700գ է, մյուսինը՝ երկու անգամ ավելի։ Որքա՞ն է երկու ձմերուկների զանգվածը։ 

4700 x 2 = 9400կգ

4700 + 9400 = 14100

4 Ինքնաթիռը թռչում է 720կմ/ժ արագությամբ։ Քանի՞ կիլոմետր կանցնի ինքնաթիռը 1 րոպեում և քանի՞ մետր՝ 1 վայրկյանում։ 

720 : 60 = 12ժ

5 Քամու արագությունը 5մ/վ է։ Ինչքա՞ն կլինի նրա արագությունը՝ արտահայտված կիլոմետր-ժամերով։  

120վ – 1 ժ

120 x 5 = 600/ժ

Մաթեմատիկա

Առաջադրանքներ․ 

1)

5 դեցիմետր 30 սանտիմետրը արտահայտիր սանտիմետրերով: 80

3 կմ4 մ2դմ-ն արտահայտիր դեցիմետրերով: 342

4 տ 3ց 5 կգ –ը արտահայտիր կլիլոգրամներով: 4a505

6 ժ 36 րոպեն արտահայտիր րոպեներով: 2520

9 ր 20 վ արտահայտիր վայկյաններով: 1200

Քանի՞ ժամ է 5օր 6ժամը։ 720

2) Քանի՞ անգամ է 50 գրամը փոքր 1 տոննայից։ 20 

3) Հաշվե՛ք․

8 մ 3 սմ 1 մմ + 20 սմ 9 մմ=8մ 23սմ 10մմ

1 կմ 300 մ + 8 կմ 4 մ 30 սմ= 9կմ 304մ+30սմ

1 տ 3 ց 4 կգ + 10 տ 30 կգ=11տ 334կգ

8 ց 39 կգ + 1 տ 9 ց 70 կգ=27ց 109կգ

3 ժ 20 ր 30 վ + 50 ր 30 վ=251ր

4) Ընտրիր այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն՝ կստացվի ճիշտ

անհավասարություն (տարբերակները շատ են, գրի՛ր մեկը)։

10ց 640կգ < 10ց 540կգ

3տ 20կգ < 3տ500 կգ

8 տ 5 50 կգ > 8 տ 7 ց

20 դմ 2 սմ > 20 դմ 2 մմ

Սեպտեմբերի 9 – ի փաթեթի ավարտում

4․ Համեմատի՛ր․

  • 12374 > 9389
  • 874563 > 785674
  • 567213 > 567211
  • 148645 > 48645
  • 298467 = 298467
  • 478478 < 645470
  • 2367894 < 2367994
  • 13456 < 53456
  • 4789645 > 568129
  • 578478 < 649784
  • 9784512 = 9784512

5․ Երկու թվերի գումարը 390 է։ Գումարելիներից մեկը հաշվման ժամանակ նախորդում է 10 թվին։ Գտե՛ք մյուս գումարելին։

390 – 10 = 380

380:2=190

190 + 10 = 200

200, 190

6․ Մի գրքույկում կա 20 էջ, մյուսում՝ 56։ Քանի՞ էջ կա այն գրքում որի էջերի քանակը 7 անգամ ավելի է, քան երկու գրքույկներինը միասին։

20 + 56 =76

76 x 7= 532

7  Գինու երկու կարաս կա։ Առաջինում կար 100լ գինի։ Երբ նրանից վերցրին 30լ գինի, նրա մեջ մնաց երկու անգամ պակաս գինի, քան երկրորդում եղածն էր։ Որքա՞ն գինի կար երկրորդ կարասում։

100 – 30 = 70

70 x 2 = 140

8․ Երկու կայարանների հեռավորությունը 350կմ է։ Առաջին գնացքն այդ ճանապարհն անցնում է 2 ժամով պակաս ժամանակաում, քան երկրորդը։ 1 ժամում քանի՞ կիլոմետր է անցնում առաջին գնացքը, եթե երկրորդը 1 ժամում անցնում է 50 կմ։

 5

9․ Երկու նավամատույցների միջև եղած 120կմ ճանապարհը նավակն անցնում է 6 ժամում։ Եթե նավակը ճանապարհի միջնակետում (ճանապարհի կեսն անցնելուց հետո) սկսի 1ժամում 10կմ-ով ավելի անցնել, քանի՞ ժամում մի նավամատույցից կհասնի մյուսը։

5 ժ

10․ Գրապահարանի երկու դարակներում կա 102 գիրք։ Եթե առաջին դարակից 12 գիրք հանենք, ապա դարակներում միևնույն քանակով գրքրեր կմնա։ Քանի՞ գիրք կա դարակներից ամեն մեկում։

 45

Սեպտեմբերի 10

Ընտրություն․ Բանավոր մաթեմատիկա ․կանաչ լանջեր, մաս 1

Կանաչ լանջեր նախագծում առաջինը չափեցինք արևելյան լանջը :

լանջի լայնություն – 3 մ

երկարություն – 18մ

S – 3 x 18= 54

P – 18 x 2 + 3 x 2 = 34

————————————————————————————————————–

Հարավային լանջ

լանջի երկարություն – 25մ

լանջի լայնություն – 3մ

S – 25 x 3 = 75

P – 25 x 2 + 3 x 2 = 56